Jakie uprawnienia ma prokurent działający w imieniu przedsiębiorcy
Udzielając pełnomocnictwa, prokurent jest związany zakresem własnego umocowania
Przedsiębiorca, chcąc skutecznie i bezproblemowo za pośrednictwem prokurenta dokonać zbycia przedsiębiorstwa a także dokonać zbycia czy obciążania nieruchomości, powinien udzielić prokurentowi pełnomocnictwa szczególnego w formie określonej dla danej czynności prawnej.
Przy czym nie powinna mieć dla mocodawcy znaczenia okoliczność, czy prokurent będzie działał w ramach tzw. reprezentacji mieszanej, to jest łącznie z członkiem zarządu spółki lub wspólnikiem, czy w ramach prokury. Praktyka większości sądów wieczystoksięgowych wskazuje, że wymagają one od prokurentów, stosownie do treści art. 1093 kodeksu cywilnego, pełnomocnictw szczególnych do czynności wymienionych w tym przepisie.
Nie da się ograniczyć
Prokura jest pełnomocnictwem ustanawianym przez przedsiębiorcę, którego zakres jest określony bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Dlatego też mocodawca – przedsiębiorca – nie może ani mocą swego jednostronnego oświadczenia woli, ani w drodze umowy z prokurentem ograniczyć zakresu jego umocowania, ze skutkiem wobec osób trzecich.
Przedsiębiorca może jedynie ustanowić prokurę łączną, dzięki czemu prokurent łączny zostanie ograniczony w ten sposób, że służące mu uprawnienia musi wykonywać wspólnie z drugim (lub kilkoma prokurentami) prokurentem łącznym. Może również ustanowić prokurę oddziałową, dzięki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta