Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akcyza: jak nie należy uchwalać ustaw

07 grudnia 2011 | Prawo | Krzysztof Flis

Nawet w ocenie samych służb legislacyjnych Sejmu i Senatu ustawa o opodatkowaniu węgla i koksu budzi uzasadnione wątpliwości co do konstytucyjności trybu wprowadzenia zmian – pisze doradca podatkowy w Baker & McKenzie

Obowiązująca od 1 stycznia 2004 r. dyrektywa Rady Unii Europejskiej 2003 /96/WE z 27 października 2003 r.(dyrektywa) nakłada na państwa członkowskie obowiązek opodatkowania akcyzą wszelkich paliw opałowych, w tym węgla, koksu i gazu ziemnego. Dla tych paliw minimalny poziom opodatkowania wynosi 0,15 euro za 1 gigadżul wartości kalorycznej brutto dla zastosowań gospodarczych oraz 0,3 euro dla zastosowań niegospodarczych.

Ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (ustawa), obowiązująca od 1 marca 2009 r., przewiduje dla węgla, koksu oraz gazu ziemnego identyczne stawki w wysokości 1,28 zł/GJ wartości kalorycznej brutto (art. 89 ust. 1 pkt 1). Dotąd stawki te nie miały zastosowania, bo według przewidzianych w dyrektywie okresów przejściowych Polska nie była zobowiązana do opodatkowania tych nośników energii. Na podstawie art. 163 ust. 1 ustawy węgiel i koks zostały zwolnione od podatku do 1 stycznia 2012 r. Po tej dacie wyroby te co do zasady będą opodatkowane wskazaną stawką akcyzy. Dla gazu ziemnego okres przejściowy trwa do końca października 2013 r.

Określenie wysokości stawki podatku na węgiel, koks oraz inne wyroby węglowe nie wyczerpuje jednak zmian w przepisach o akcyzie koniecznych do wprowadzenia opodatkowania tych wyrobów. Wedle bowiem art. 21 ust. 5 dyrektywy podatek akcyzowy na węgiel, węgiel brunatny i koks staje się wymagalny w momencie dostawy przez podmioty, które muszą być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9100

Wydanie: 9100

Spis treści
Zamów abonament