Ser i szynka pod nadzorem weterynarza
Najmniejsze zakłady wytwarzające produkty pochodzenia zwierzęcego można prowadzić nawet w odpowiednio dostosowanym budynku mieszkalnym. Ale zawsze lokal musi spełniać wymogi higieniczne i sanitarne
Podmioty, które chcą produkować niewielkie ilości szynek, kiełbas czy serów, muszą najpierw przygotować projekt technologiczny obiektu. To najważniejszy i niezbędny krok przed budową nowego obiektu czy rozpoczęciem dostosowywania istniejących pomieszczeń do takiej działalności.
Najpierw projekt
Sporządzony projekt przesyła się wraz z wnioskiem o jego zatwierdzenie powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na planowane miejsce prowadzenia działalności. Jednocześnie informuje się go o zakresie i wielkości produkcji oraz rodzaju produktów, które mają być wytwarzane w tym zakładzie.
Dlaczego trzeba najpierw sporządzić projekt? Odpowiedź jest prosta, chodzi o uniknięcie sytuacji, w której powiatowy lekarz weterynarii mógłby nie zezwolić na prowadzenie działalności ze względu na niespełnienie przez obiekt koniecznych wymogów. Gdyby inspektor od razu zatwierdzał gotowy zakład, mogłoby się okazać, że wymaga on kosztownych przeróbek.
Wymagania dla projektu technologicznego określa rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 29 marca 2006 w sprawie wymagań, jakim powinien odpowiadać projekt technologiczny zakładu, w którym ma być prowadzona działalność w zakresie produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego (DzU nr 59, poz. 415, ze zm.).
Uwaga! Dla małych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta