W którym państwie opodatkowany jest wynajem środków transportu
Polska firma, która wynajmuje w Niemczech auto na tydzień lub dwa, dostanie fakturę z tamtejszym VAT. Gdy umowa zostanie zawarta na dłużej niż 30 dni, to najemca rozliczy podatek według 23 proc. stawki w naszym kraju
Jeśli wynajmujący ma siedzibę w innym kraju niż najemca, to miejsce opodatkowania wynajmu środków transportu ustala się na podstawie art. 28b, 28c lub art. 28j ustawy o VAT.
Polska ustawa o VAT nie zawiera definicji „środka transportu”.
Gdzie szukać definicji
Aby ją odnaleźć, podatnik musi sięgnąć do rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy VAT. Art. 38 tego rozporządzenia mówi, że przez „środki transportu” należy rozumieć pojazdy, mechaniczne lub inne, a także innego rodzaju wyposażenie i urządzenia służące do przewozu osób lub rzeczy z miejsca na miejsce, w tym przeznaczone do ciągnięcia, przesuwania lub pchania przez pojazdy, i zasadniczo zaprojektowane oraz faktycznie nadające się do wykorzystania w celu transportu.
Rozporządzenie wskazuje przykłady środków transportu. Są to m.in. samochody, motocykle, rowery, trójkołowce oraz pojazdy turystyczne; przyczepy i naczepy; wagony kolejowe; statki; statki powietrzne; pojazdy dostosowane specjalnie do przewozu osób chorych lub rannych; ciągniki i inne pojazdy rolnicze; pojazdy o napędzie mechanicznym lub elektrycznym przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.
Z pojęcia „środków transportu” ustawodawca unijny wyłącza pojazdy trwale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta