Niedopuszczalny powrót do zajęć po długiej niedyspozycji bez opinii medyka
Przed podjęciem pracy pracownik musi przejść badania lekarskie. Są one podstawą dopuszczenia do wykonywania zadań. Podobnie jest u podwładnych, którzy wracają do obowiązków po przerwie spowodowanej chorobą
Jeśli niezdolność do pracy spowodowana zapaleniem płuc czy operacją chirurgiczną trwała dłużej niż 30 dni, pracownik musi przejść kontrolne badania lekarskie. Mają one ustalić, czy jest zdolny do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Tak stanowi art. 229 § 2 k.p.
Szczegółowe zasady przeprowadzenia badań kontrolnych określa rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy z 30 maja 1996 (DzU nr 69 poz. 32 ze zm., dalej rozporządzenie). Zgodnie z jego § 4 badania przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Ma ono określać:
• rodzaj badania, np. kontrolne,
• stanowisko pracy, na którym pracownik jest zatrudniony, oraz
• informować o występowaniu na stanowisku pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych i wskazywać aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta