Nie zawsze trzeba występować o nową decyzję
Przedsiębiorca prowadzący zakład pracy chronionej może przekształcić swoją działalność. Aby jednak zachować ten status, musi m.in. przez rok utrzymać zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników
Zakłady pracy chronionej (zpch) prowadzą często osoby fizyczne w zakresie jednoosobowej działalności gospodarczej. Mogą one też funkcjonować w formie np. spółdzielni inwalidów, spółek osobowych (spółki jawnej, komandytowej) albo kapitałowych (spółka z o.o., akcyjna).
Glejt od wojewody
Zależnie od efektywności działań w obrocie gospodarczym przedsiębiorcy reorganizują działalność, np. przekształcają jej formę prawną lub wydzielają część przedsiębiorstwa i tworzą nowy podmiot. Dokonujący zmian własnościowych musi pamiętać, że te modyfikacje mogą istotnie wpłynąć na posiadany przez niego status zpch.
Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne uzyskuje go na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji). To wojewoda wydaje decyzję administracyjną o przyznaniu statusu zpch, potwierdzającą spełnianie warunków, o których mowa w art. 28 ustawy o rehabilitacji.
Jeśli dojdzie do zmian organizacyjnych, przedsiębiorca powinien wykazać, że nadal na podstawie ustawy o rehabilitacji spełnia wszystkie warunki, od których zależy posiadanie statusu zpch. Ponieważ przyznająca go decyzja jest indywidualna, w tym wypadku konieczna będzie jej zmiana lub nowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta