Granty z Unii wspomagają proeksportową politykę państwa
Środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego finansują udział firm w międzynarodowych targach, wystawach i misjach gospodarczych
Rozwój firm może przebiegać na wielu różnych płaszczyznach. Z jednej strony może być on efektem inwestycji w środki trwałe, rozbudowy zakładów produkcyjnych, dostosowywaniem ich do wymogów ochrony środowiska.
Z drugiej z inwestycjami w szeroko pojęty kapitał ludzki (szkolenia, korzystanie z usług doradczych) oraz we własne lub realizowane we współpracy z jednostkami naukowymi badania przemysłowe bądź prace rozwojowe. To wszystko może służyć stworzeniu nowych, innowacyjnych produktów (towarów lub usług).
Dysponując takim elementem, przedsiębiorca może pomyśleć o dalszej ekspansji, w tym zdobywaniu nowych rynków zbytu. Jest to o tyle istotne, że większa sprzedaż może przełożyć się na obniżenie kosztów jednostkowych, a zdobycie kilku rynków zagranicznych uniezależnić od bieżącej koniunktury na tylko jednym z nich.
Tym samym czasowy spadek sprzedaży na rynku jednego państwa można próbować rekompensować sobie zwiększeniem takiej sprzedaży na innym rynku. I również w zakresie zdobywania nowych rynków zagranicznych z pomocą mogą przyjść fundusze unijne.
Dla początkujących
Jednym z instrumentów finansujących rozwój eksportu jest działanie 6.1 „Paszport do eksportu” (program IG). Jest ono dedykowane tzw. początkującym eksporterom.
W praktyce oznacza to firmy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta