Pyteasz. Otwarcie oceanu
Nigdy już nie poznamy imion żeglarzy, którzy 50 000 lat temu dotarli do Australii, 6000 lat temu na Maltę, 3000 lat temu na wyspy Polinezji. Z kolei wielcy odkrywcy – Diaz, Kolumb, Magellan – znani są powszechnie. Inni niesłusznie znajdują się w ich cieniu. Przypomnijmy dziś choć niektórych...
Pierwsze historycznie udokumentowane wielkie żeglarskie nazwisko to Grek Pyteasz. Wyznaczył szerokość geograficzną Marsylii, z której pochodził, z dokładnością 40 sekund kątowych za pomocą kalibrowanego gnomonu. Zauważył związek pływów morskich z położeniem Księżyca. Około 310 r. p.n.e. wyruszył w podróż na północ, wypłynął na wody Oceanu Atlantyckiego. Żeglował wzdłuż wybrzeży dzisiejszej Portugalii, Hiszpanii i Francji, opłynął Wielką Brytanię, dotarł do Irlandii, Wysp Szetlandzkich oraz Islandii, którą opisał jako Ultima Thule (kraniec świata). Osiągnął ujścia Łaby i pozostawił pierwsze wiadomości o Germanach.
Prawdopodobnie wpłynął na Bałtyk i dotarł do ujścia Wisły: „Pyteasz twierdzi, że o jeden dzień drogi od estuarium oceanii Metuonis leży wyspa Abalus, zwana też Balcią. Tam podczas wiosennych sztormów morze wyrzuca na brzeg wielkie ilości bursztynu. Mieszkańcy używają go zamiast drew do ognia i sprzedają swym sąsiadom" („Historia naturalna" Pliniusza Starszego).
Żegluga na Islandię była niespotykanie zuchwałym przedsięwzięciem, był to rejs na otwarty ocean (do tej pory żeglowano głównie przy brzegach) w całkowicie nieznany teren w czysto poznawczym celu.
Statek Pyteasza był lepiej zbudowany i większy niż „Santa Maria" Kolumba, miał około 45 m długości, 50 wioślarzy i 20 marynarzy do obsługi steru i żagli.
Opisy Pyteasza były tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta