Fiskus skorzysta na integracji załogi
W niedawnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że pracownik uczestniczący w imprezie integracyjnej uzyskuje przychód do opodatkowania. Takie rozstrzygnięcie budzi wiele wątpliwości
Dotychczas wśród przedsiębiorców rozpowszechnione było przekonanie, że imprezy takie nie generują po stronie pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu. A nawet jeżeli poprzez uczestnictwo w nich miało powstawać konkretne przysporzenie materialne, to trudno mówić o dającym się wyliczyć przychodzie będącym podstawą opodatkowania PIT.
Wskazywały na to liczne wyroki sądów administracyjnych (by przywołać tylko najnowsze: ISA/Wr 404/11, ISA/ Gd 140/11, ISA/Wr 161/11, ISA/ Gd 381/11, III SA/Wa 531/11, I SA/Kr 1389/11).
Dlatego pracownicy uczestniczący w odbywających się raz na jakiś czas spotkaniach nie musieli przejmować się ewentualnym podatkiem, jaki od tego rodzaju przyjemności będą musieli zapłacić fiskusowi. Niestety, zgodnie z najnowszym, powoli zarysowującym się trendem w orzecznictwie, prawdopodobnie taki podatek od integracji będą musieli zapłacić.
Przychodem statystyczny koszt
Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 grudnia 2011 r. (II FSK 1017/10) udział w imprezie powinien zostać opodatkowany. Podstawą obliczenia podatku powinien być w opinii sądu statystyczny koszt poniesiony przez pracodawcę z tytułu organizacji danej imprezy przypadający na danego pracownika.
Nie ma przy tym znaczenia, w jakim zakresie pracownik korzysta z niniejszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta