Kryzysowy kurs survivalu dla państw
Kolejna transza pomocy finansowej i drugi pakiet pomocowy (wart 130 mld euro) może nie uratować Grecji przed bankructwem
Polityka prowadzona przez greckie władze pod dyktando MFW i Brukseli jest na razie przeciwskuteczna. W styczniu przychody z VAT spadły w Grecji o 18,7 proc. w skali rocznej, choć na jesieni VAT na żywność wzrósł z 13 do 23 proc. Ścinanie deficytu budżetowego zgodnie z planem wydaje się więc syzyfową pracą. Konsumpcja jest mocno zduszona, a tysiące greckich firm z trudnością wiąże koniec z końcem. Produkcja spadła w grudniu o 15,3 proc. Bezrobocie wzrosło w listopadzie do 20,9 proc., a wśród młodych Greków sięgnęło 48 proc. Wydaje się, że nie ma dla tego państwa ratunku. Jak w podobnej sytuacji poradziły sobie inne kraje?
Przykład bałtycki
Litwa, Łotwa i Estonia były państwami naszego regionu najmocniej dotkniętymi przez kryzys. Łotwa znalazła się na krawędzi bankructwa i musiała przyjąć pomoc finansową z MFW i UE. Łotewski PKB spadł w 2009 r. aż o 18 proc., estoński o 13,9 proc., a litewski o 14,7 proc.
Rządy tych państw zdecydowały się wówczas na drakońskie zaciskanie pasa, chociaż eksperci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta