Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dane osobowe i kwoty rozbite na miesiące

10 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Jan Kalicki

Przychód w zaświadczeniu trzeba wykazać nie tylko łącznie, ale i miesięcznie. Inaczej można skazać zatrudnionego na zwrot świadczenia

Zaświadczenie o zarobkach emeryta lub rencisty powinno umożliwiać identyfikację tej osoby oraz firmy, która go zatrudniała. Trzeba więc podać dane firmy (nazwę, adres siedziby) oraz świadczeniobiorcy (imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer dokumentu tożsamości, PESEL).

Wskazane jest też umieszczenie symbolu i numeru emerytury lub renty, do której uprawniona jest ta osoba. Całość należy opatrzyć pieczątką firmową, a także podpisem oraz pieczątką imienną osoby upoważnionej sporządzającej dokument.

Zaświadczenie powinno być tak przygotowane, aby umożliwić poprawne rozliczenie zarobków przez ZUS. Należy podać w nim przychód nie tylko w łącznej rocznej kwocie, ale i w rozbiciu na poszczególne miesiące. Tylko taki sposób prezentacji przychodu pozwoli wybrać korzystniejszą dla świadczeniobiorcy opcję rozliczenia jego zarobków – roczną lub miesięczną (o szczegółach piszemy dalej).

I jeszcze jeden ważny wymóg. Wykazywany w zaświadczeniu przychód trzeba  przyporządkować do miesiąca, w którym został wypłacony lub przedstawiony do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9154

Wydanie: 9154

Spis treści

Moje Podróże

Ekonomia

Zamów abonament