Czy dokumentować rekompensaty za wady towarów i usług
Jeśli przepisy zobowiązują firmę do określonego świadczenia, to osoba je uzyskująca nie osiąga przychodu. Inaczej jest, gdy jest ono rezultatem dobrej woli sprzedawcy. Zdaniem fiskusa wtedy trzeba wystawić PIT-8C
Podatkową kwalifikacją obowiązkowych świadczeń sprzedawcy zajmowała się Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 26 stycznia 2010 r. (IPPB2/415-671/09-5/MG). Pytanie zadała spółka, która produkuje budowlaną ceramikę klinkierową. W produkcji używa pokłady różnych glin, które łączy się ze sobą, formuje i wypala w piecach.
Otrzymywany produkt, stosownie do parametrów fizykochemicznych dostępnej gliny, może być bardziej lub mniej wrażliwy na warunki atmosferyczne. Zdarza się, że w niektórych partiach towarów zamontowanych w miejscu przeznaczenia pojawiają się różne wady (np. rozwarstwienia lub odpryski). Spółka podkreśliła, że przy takiej produkcji opisanych wad nie da się wyeliminować na poziomie wewnętrznego systemu jakości.
Spółka sprzedaje towary przez współpracujące z nią hurtownie. To za ich pośrednictwem klienci indywidualni zgłaszają reklamacje. Ich podstawą jest ustawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta