Co zapisać w deklaracji wekslowej
Ciężar dowodu, że weksel został wypełniony niezgodnie z zawartym porozumieniem, spoczywa na dłużniku
W praktyce obrotu gospodarczego nadal największą rolę odgrywają weksle własne in blanco, czyli weksle niezawierające wszystkich elementów składowych i na ogół ograniczające się tylko do podpisu wystawcy weksla złożonego na blankiecie wekslowym.
Weksle te są stosowane zazwyczaj jako zabezpieczenie należności wierzyciela z danego stosunku podstawowego (np. z umowy dostawy, pożyczki lub kredytu). Ich wystawienie opiera się na porozumieniu stron upoważniającym odbiorcę weksla do jego wypełniania w razie zajścia ustalonych przez strony okoliczności. W praktyce to porozumienie stron ma zwykle postać dokumentu o nazwie deklaracja wekslowa.
Jaka forma
Przepisy prawa wekslowego nie określają w żaden sposób formy deklaracji wekslowej. Dlatego też, co podkreślał Sąd Najwyższy w wyroku z 28 maja 1998 r. (III CKN 531/97 OSP nr 7 – 8 z 1999 r. poz. 140) porozumienie wekslowe może być osiągnięte także w sposób dorozumiały.
W takim jednak wypadku z uwagi na specyfikę odpowiedzialności wekslowej musi to być przejaw woli, który w świetle okoliczności towarzyszących, w sposób dostatecznie zrozumiały i niewątpliwy wyraża wolę wywołania skutków prawnych objętych treścią tej czynności prawnej (art. 60 kodeksu cywilnego).
Oznacza to, że porozumienie stron upoważniające odbiorcę weksla in blanco do jego wypełnienia może być zawarte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta