Jakie skutki ma umorzenie pożyczki na zakup środka trwałego
Zdarza się, że firmie zostaje umorzony kredyt na nabycie majątku podlegającego amortyzacji. Organy podatkowe nie są pewne, czy wtedy wykazać opodatkowany przychód czy też części odpisów umorzeniowych nie zaliczać do kosztów
- Spółka z o.o. otrzymała pożyczkę z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na wybudowanie obiektu. Obecnie część jej umorzono pod warunkiem wydatkowania kwoty odpowiadającej umorzeniu na zakup urządzeń (środków trwałych). Czy częściowe umorzenie pożyczki na wybudowanie obiektu będącego środkiem trwałym jest przychodem opodatkowanym czy zwolnionym od podatku? Jak rozliczać odpisy amortyzacyjne od tego obiektu, a jak od urządzeń sfinansowanych kwotą odpowiadającą umorzonej pożyczce? – pyta czytelnik.
Z literalnego brzmienia przepisów wynikałoby, że umorzenie pożyczki bez względu na to, co nią zostało sfinansowane, powoduje powstanie opodatkowanego przychodu (z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie o CIT).
Nie wszystkie organy podatkowe opowiadają się jednak za taką wykładnią. Zdaniem części z nich umorzoną pożyczkę za wytworzenie bądź zakup środków trwałych należy traktować jako przychód zwolniony z podatku. Powoduje to dalsze rozbieżności co do zasad podatkowej amortyzacji środków trwałych sfinansowanych taką umorzoną pożyczką.
Trzeba wykazać przychód
Zgodnie z art. 508 kodeksu cywilnego zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Umorzenie pożyczki (kredytu) powoduje powstanie przychodu u pożyczkodawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta