Podatkowy formularz przypomni o imprezach
W ostatnich wyrokach Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że pracownik biorący udział w spotkaniu integracyjnym organizowanym przez pracodawcę osiąga przychód. To oznacza, że uzyskują go też inne osoby
Odmienne będzie jedynie źródło przychodów. Zatrudnionym firma dolicza odpowiednią kwotę do pensji i pobiera od niej zaliczkę na podatek dochodowy. Dla innych zaproszonych osób będzie to przychód z innych źródeł.
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 25 listopada 2011 r. (IBPBII/1/415-772/11/BD). Z pytania wynika, że związki zawodowe działające przy spółce organizują imprezę o charakterze integracyjnym dla pracowników, emerytów, osób towarzyszących i zaproszonych gości. Odbędzie się ona poza siedzibą firmy (w plenerze). Program imprezy przewiduje: udział we mszy św., posiłek przy stołach oraz zabawę taneczną przy muzyce.
Osoba deklarująca chęć wzięcia udziału w imprezie zobowiązana jest uiścić 5 zł opłaty za siebie oraz osobę towarzyszącą. Izba potwierdziła, że zarówno pracownicy, jak i inni goście biorący udział w imprezie osiągają opodatkowany przychód. Jak go obliczyć? Sumę kosztów imprezy należy podzielić przez liczbę osób biorących w niej udział (niezależnie od stopnia zaangażowania i tego, ile zje i wypije). Do przychodów pracownika ze stosunku pracy zostanie dopisana kwota przypadająca na jego osobę towarzyszącą.
W odpowiedzi czytamy, że „udział w imprezie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta