Jak rozliczyć wspólną inwestycję, gdy mąż i żona mają odrębne firmy
Jeśli każdy z małżonków prowadzi własną działalność gospodarczą, to wykonawca, który buduje im wspólny budynek, powinien na fakturze wykazać dane każdego z nich. Dzięki temu odliczą odpowiednią część VAT
- Oboje małżonkowie prowadzą swoje firmy: żona zajmuje się handlem detalicznym, a mąż hurtowym. Małżonkowie zamierzają wybudować budynek usługowo- handlowy na należącej do nich działce. Jedną połowę będzie zajmował sklep żony, w drugiej będzie się znajdować firma małżonka. Wykończenie obu powierzchni budynku będzie jednakowe. Pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Jak powinny być wystawiane faktury za usługi związane z budową budynku? Na jakich zasadach małżonkowie odliczają VAT? W jaki sposób powinien być amortyzowany taki budynek? – pyta czytelnik.
Faktury dotyczące budowy budynku będącego wspólnym majątkiem obojga małżonków prowadzących działalność gospodarczą powinny być wystawiane na ich oboje.
Odliczenie zaś przysługuje każdemu z małżonków w zakresie, w jakim budynek będzie związany z wykorzystaniem go w ich działalności. Każde z małżonków wykaże w swojej ewidencji środków trwałych ten budynek (w wysokości połowy jego wartości).
Jakie dane na fakturze
Zgodnie z art. 195 kodeksu cywilnego własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Dla małżonków udziały w majątku wspólnym są równe, co wynika z art. 43 § 1 kodeksu rodzinnego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta