Przetargi mają przejść do sieci
Kompletu dokumentów będzie można żądać tylko od wykonawcy po wybraniu jego oferty. Zmienią się przepisy dotyczące wadium
Propozycje przedstawione przez Urząd Zamówień Publicznych Zespołowi ds. Programowania Prac Rządu mają przede wszystkim umożliwić przeprowadzanie zamówień publicznych wyłącznie w formie elektronicznej. Dlatego proponuje się w nich m.in. wykreślenie zasady pisemności w postępowaniu (art. 9 ust. 1 pzp) czy też możliwość ograniczenia złożenia oferty wyłącznie w formie elektronicznej (zgodnie z art. 82 ust. 2 pzp obecnie oferta może być złożona wyłącznie w formie pisemnej, a za zgodą zamawiającego – w formie elektronicznej).
W przyszłości (2014 – 2015 r.) forma elektroniczna ma być obowiązkowa.
– Dziś wydaje nam się to zmianą rewolucyjną – mówi Grzegorz Lang, ekspert ds. zamówień publicznych PPKP Lewiatan. – Coraz więcej dokumentów dotyczących obrotu gospodarczego jest jednak w formie elektronicznej. Byłoby niepokojące, gdyby zamówienia publiczne nie podążały za tym trendem – ocenia ekspert.
Najpierw małe kroki
Grzegorz Mazurek, adwokat, były wiceprezes KIO, ma wątpliwości, czy w praktyce jesteśmy przygotowani do tak daleko idących zmian.
– Powinniśmy zacząć od małych kroków – np. od zobowiązania zamawiających, aby prowadzili i udostępniali protokół zamówienia w formie elektronicznej (łącznie z załącznikami,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta