Przeniesienie własności lokalu na mocy umowy dożywocia bez PIT
Regulacji ustawy o podatku dochodowym dotyczących odpłatnego zbycia nieruchomości nie można stosować do przekazania nieruchomości na podstawie umowy dożywocia
Przede wszystkim ze względu na specyfikę tej umowy, która uniemożliwia jednoznaczne ustalenie wysokości przychodu na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie o PIT.
Tak orzekł WSA w Szczecinie 26 stycznia 2012 r. (I SA/Sz 955/11).
W ramach umowy dożywocia podatnik rozważał przekazanie nabywcy prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego. We wniosku o interpretację przepisów podatkowych zapytał, w jakiej wysokości należy uiścić podatek od przekazanej w ten sposób nieruchomości.
W jego ocenie transakcja ta powinna podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC), według stawki 2 proc. (zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o PCC). Ponieważ umowa dożywocia nie zawiera oznaczenia ceny zbywanego prawa, nie jest odpłatnym zbyciem nieruchomości w myśl przepisów ustawy o PIT.
Organ podatkowy uznał, że to nieprawidłowe stanowisko. Stwierdził, że przekazanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta