Kiedy wolno połączyć różne systemy planowania zadań
Tak zwany mieszany czas pracy można stosować jedynie u kierowców i w instytucjach kultury. Wymaga to specyficznego układania grafików z zachowaniem niezbędnych odpoczynków
Generalną zasadą wynikającą z kodeksu pracy jest zakaz łączenia systemów czasu pracy w ramach jednego etatu. Typowy pracodawca może jedynie wybrać system, który jest najlepiej dostosowany do specyfiki pracy zakładu oraz przypisania konkretnych rozwiązań poszczególnym grupom pracowników w aktach prawa wewnątrzzakładowego.
Ustawodawca dopuszcza bowiem koegzystowanie w jednym zakładzie kilku systemów czasu pracy pod warunkiem, że pracodawca ściśle wskaże, który z nich znajdzie zastosowanie do konkretnej osoby. W konsekwencji pracodawca może przewidzieć w regulaminie pracy, że do pracowników biurowych ma zastosowanie system podstawowy, do pracowników mobilnych – zadaniowy, a zatrudnieni na produkcji będą pracować w równoważnym czasie pracy.
Uwaga! Od systemów czasu pracy należy odróżnić elementy rozkładu czasu pracy, czyli np. pracę zmianową, która pozwala na modyfikację pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni. Możliwość wprowadzenia zmianowości z art. 128 § 2 pkt 1 k.p. występuje bowiem w każdym systemie czasu pracy (art. 146 k.p.), co nie oznacza jednak możliwości łączenia różnych systemów, która w praktyce nie występuje.
Cykliczna zmiana pory wykonywania przez pracowników pracy na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta