Spółki 24-godzinne: odzieranie ze złudzeń
Popełnione błędy w zasadzie uniemożliwiły elektroniczną rejestrację spółek. Nie tylko w 24 godziny, ale w ogóle – dowodzi doradca podatkowy Paweł Zielonka
System teleinformatyczny nie spełnia wymagań kodeksu spółek handlowych ani rozporządzenia w sprawie wzorca umowy i ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Należy się dziwić, że w ogóle jakieś spółki zostały zarejestrowane.
Stworzony do rejestracji spółek system nie generuje wszystkich wymaganych dokumentów, a niektóre generuje niepoprawnie. Nie pozwala przy tym na jakąkolwiek edycję podpisywanych dokumentów, uzupełnienie zaś wniosku złożonego za jego pośrednictwem może nastąpić jedynie drogą tradycyjną, czyli na papierze albo za pośrednictwem funkcjonującej już prawie od trzech lat platformy teleinformatycznej obsługującej wszystkie wnioski składane do sądów rejestrowych w formie elektronicznej. Uzupełnienie nie może jednak w żadnym wypadku polegać na zmianie umowy spółki zawartej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Wada za wadą
Zgodnie z art. 166 § 1 pkt 6 i § 2 k.s.h. zgłoszenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do sądu rejestrowego powinno zawierać nazwiska, imiona i adresy członków zarządu oraz w wypadku spółki jednoosobowej także nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę oraz adres jedynego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta