Czy budować z betonu?
Czy w ciągu miesiąca da się solidnie wybudować dom w technologii tradycyjnej? Jak długo muszą schnąć jego mury, aby można było wykańczać wnętrza?
Rz: Chcemy szybko wybudować dom jednorodzinny, wolno stojący, o prostej bryle, bez piwnicy, z parterem o powierzchni 100 mkw. Czy w technologii tradycyjnej da się to zrobić w kwartał?
Genowefa Zapotoczna-Sytek: Przy dobrej organizacji budowy dom jednorodzinny wolno stojący z betonu komórkowego o nieskomplikowanej bryle bez piwnicy z parterem o powierzchni ok. 100 mkw. i użytkowym poddaszem można z powodzeniem wybudować w stanie surowym zamkniętym w tradycyjnej technologii w ciągu jednego kwartału.
Uda się to nawet rodzinną brygadą, pracująca pod okiem inspektora nadzoru. Natomiast przy wyspecjalizowanej ekipie postawienie takiego domu będzie możliwe w ciągu 1 – 2 miesięcy.
Z cegły byłoby trudno budować w takim tempie?
Zdecydowanie trudno. Typowy bloczek ścienny z betonu komórkowego np. o wymiarach (szer. wys. dł.) 36x24x59 cm zastępuje 26 cegieł, a na mkw. ściany potrzeba tylko 6,4 sztuki bloczka.
Warto wiedzieć, że masa bloczka nie przekracza 30 kg, a produkowane współcześnie elementy z betonu komórkowego cechuje wysoka dokładność wykonania, jeśli chodzi o wymiary. To sprzyja precyzyjnemu i szybkiemu wykonywaniu murów metodą tradycyjną. Dostępne są też elementy profilowane na pióro i wpust, a także elementy posiadające wyprofilowane uchwyty, co ułatwia i jeszcze bardziej przyśpiesza murowanie.
Warto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta