Zanim inspektor przyjdzie do firmy, powinien się zapowiedzieć
Fiskus ma prawo sprawdzić, czy przedsiębiorca prawidłowo płaci podatki. Jednak nie w dowolny sposób i nie w dowolnym momencie. Przepisy zobowiązują organy podatkowe do przestrzegania pewnych reguł
Po pierwsze, o wizycie należy uprzedzić (choć od zasady tej są również wyjątki >patrz ramka). Obowiązek ten wynika z art. 282b ordynacji podatkowej (dalej op).
Zgodnie z nim organy podatkowe zawiadamiają kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. Odbywa się to na formularzu ZAW-K (jego wzór określa załącznik do rozporządzenia ministra finansów z 25 listopada 2011 r.; DzU nr 267, poz. 1580). Zawiadomienie o wszczęciu kontroli powinno wskazywać organ, który je sporządził, datę i miejsce wystawienia, oznaczać kontrolowanego, a także wskazywać zakres kontroli (w tym rodzaj podatku i okres objęty kontrolą).
W zawiadomieniu powinno znaleźć się również pouczenie o prawie złożenia korekty deklaracji (zgodnie z art. 81b § 1 pkt 1 i 2 lit. a op uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania kontroli podatkowej – w zakresie nim objętym – i przysługuje nadal po zakończeniu kontroli. Jeśli zatem kontrola dotyczy np. rozliczeń VAT, to korekta deklaracji VAT złożona w czasie trwania kontroli podatkowej nie wywoła skutków prawnych).
Zawiadomienie o wszczęciu kontroli powinno zawierać również podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia.
Fiskus musi zaczekać
Inspektorzy wszczynają kontrolę nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta