Gdy podwładny mówi: stop
Są pracownicy, którzy mają prawo odmówić wykonania polecenia szefa z powodu złego samopoczucia. Za ten czas nie dostaną jednak wynagrodzenia
Gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i bezpośrednio zagrażają zdrowiu lub życiu pracownika albo gdy wykonywane przez niego zadania wywołują takie ryzyko dla innych, podwładny ma prawo powstrzymać się od ich realizacji.
Musi jednak o tym niezwłocznie zawiadomić przełożonego. Uprawnienie to dotyczy każdego, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy. Decydujące znaczenie mają tu czynniki zewnętrzne.
Przykład
Pan Jarosław jest instalatorem okien w firmie budowlanej i pracuje na rusztowaniach. Kiedy rozpoczyna pracę w nowym miejscu, dokładnie sprawdza, czy zamontowane przez inną firmę rusztowania są bezpieczne. Jeśli ma do tego zastrzeżenia, nie powinien z nich korzystać, a o niebezpieczeństwie poinformować przełożonego.
Nie jestem w stanie
Ustawodawca zezwala też na to, aby nie wykonywać pracy, gdy zagrożenie zdrowia lub życia wynika z niedyspozycji pracownika. Dzięki art. 210 § 4 kodeksu pracy ma on prawo, po uprzednim zawiadomieniu przełożonego, powstrzymać się od wykonywania pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej, gdy jego stan psychiczny i fizyczny nie zapewniają bezpiecznej realizacji zadań i stwarzają zagrożenie dla innych osób.
Czy powołując się na ten przepis, każdy podwładny może odmówić świadczenia pracy czy wykonania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta