Na kryzys partnerstwo
Możliwość sięgnięcia po kapitał do kieszeni prywatnych firm jest dobrym sposobem na podtrzymanie tempa inwestycji w trudnych czasach
Uchwalenie w 2009 r. nowej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi otworzyło w Polsce drogę zupełnie nowemu typowi inwestycji, zakładającemu współpracę przedsiębiorców z sektorem publicznym przy realizacji zadań nałożonych na podmioty publiczne.
Poprzednie regulacje z 2005 roku okazały się trudne do zastosowania w praktyce – na ich podstawie przez niemal trzy i pół roku nie przeprowadzono ani jednego postępowania. Z nowo ogłoszonymi ramami prawnymi entuzjaści PPP wiązali duże nadzieje, wskazując na zachęcające doświadczenia niektórych państw UE.
Dobre wzory
W Wielkiej Brytanii, która od lat jest liderem w liczbie i wartości transakcji w PPP, model ten odniósł duży sukces – z informacji publikowanych przez brytyjski rząd wynika, że realizowane jest w nim 10 – 15 proc. inwestycji publicznych.
Oprócz tego kraju za wiodące w dziedzinie PPP uważa się Australię oraz Irlandię. Także we Francji przeprowadzono z powodzeniem liczne inwestycje infrastrukturalne. PPP jest od lat popularne również w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.
Natomiast polski rynek inwestycji w formie PPP odnotował w ostatnim czasie spadek liczby ogłoszonych postępowań – w pierwszej połowie ubiegłego roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta