Nowe obowiązki prasy
Zamiast sprostowania prasowego będzie odpowiedź zainteresowanego. Media muszą ją opublikować pod groźbą odpowiedzialności karnej. To projekt noweli prawa prasowego autorstwa senatorów
Senat przygotował projekt nowelizacji przepisów o sprostowaniu. Ma dostosować regulacje do wskazań Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował ich rygoryzm. Specjaliści od prawa prasowego są krytyczni wobec zmian.
Trybunał wytknął, że prawo prasowe nie definiuje sprostowania, a jednocześnie zakazuje pod groźbą kary komentowania go w tym samym numerze. Zakwestionował też karne rygory za uchylanie się od sprostowania. Wyznaczył parlamentowi półtora roku na poprawienie przepisów. Termin upływa 14 czerwca, stąd senacki projekt.
Najważniejsza zmiana to zastąpienie sprostowania nieprawdziwej lub nieścisłej wiadomości oraz reakcji na stwierdzenia zagrażające dobrom osobistym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta