Warszawa też ma ciekawe mozaiki
Zachowały się w dawnym kinie, zakładach Nowotki na Woli, PKP Śródmieście czy kawiarni Lajkonik...
Poszukiwania rozpoczął przed rokiem. Dziś na swojej liście Paweł Giergoń ma już niemal 200 zidentyfikowanych mozaik, fresków, tkanin... – To ostatni moment na ich uwiecznienie – mówi i zachęca do włączenia się w tworzenie unikatowej dokumentacji plastyki PRL-owskiego miasta.
– Piękne! I całkiem dobrze zachowane – na widok wyłożonych mozaiką kolumn Paweł Giergoń przyśpiesza kroku. Idzie w głąb dawnego kinowego holu. Chce z bliska przyjrzeć się wielobarwnym dekoracjom, które tworzą to abstrakcyjne, to ludzkie i zwierzęce kształty.
W ciemności Bajki
– Wszystkie powstały według projektu Zbigniewa Brodowskiego, którego prace bardzo dobrze zachowały się również w dawnych Zakładach Mechanicznych Nowotki na Woli – mówi i sięga po aparat fotograficzny, statyw, reflektor.
Mozaiki nieczynnej dziś Bajki przy ul. Marszałkowskiej 138 to kolejny sprawdzony trop z listy historyka sztuki „Plastyka w architekturze Warszawy 1945 – 1989". I jak się okazuje: nie ostatni.
– Gdzieś powinno być też malarstwo tego autora – Giergoń niepewnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta