Kontrolujący muszą pilnować limitów
Inspektorzy mają prawo przebywać w firmie przez czas wskazany w upoważnieniu. Może się jednak zdarzyć, że zostaną dłużej
Z art. 284b op wynika, że kontrola powinna zostać zakończona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie wskazanym w upoważnieniu do jej przeprowadzenia. Jeśli zatem z upoważnienia wynika, że kontrola ma być prowadzona np. do 12 marca 2012 r., inspektorzy powinni ją do tego czasu zakończyć.
Może się jednak zdarzyć, że zaistnieje konieczność jej przedłużenia. Wtedy kontrolujący ma obowiązek – o każdym przypadku niezakończenia kontroli w terminie – zawiadomić kontrolowanego przedsiębiorcę, i to na piśmie.
Powinien podać nie tylko przyczyny, dla których inspektorzy nie ukończyli swoich czynności na czas, ale również wskazać nowy termin zakończenia kontroli. Jeśli kontrolujący zaniecha tego obowiązku, dokumentów dotyczących czynności kontrolnych wykonanych po przekroczeniu terminu wynikającego z upoważnienia nie będzie mógł wykorzystać jako dowodu w postępowaniu podatkowym.
Fiskus musi pamiętać również o maksymalnych limitach czasu trwania wszystkich kontroli u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta