Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemiecko-polska wojna atomowa

02 marca 2012 | Publicystyka, Opinie | Piotr Cywiński
źródło: Forum

Aktywiści zza Odry liczą, że uda im się rozniecić w Polsce społeczne protesty na wielką skalę, które ostatecznie wymuszą na władzach rezygnację z budowy elektrowni jądrowej – pisze publicysta Piotr Cywiński

W planowanej budowie elektrowni atomowych w Polsce widzę zagrożenie dla mego życia i zdrowia, dla moich dzieci i wnuków, mojej własności i dla produkcji nieskażonej żywności" – tak brzmią pierwsze zdania wzoru listu protestacyjnego, który Niemcy adresują do polskich polityków. Niemieckie partie i organizacje społeczne mobilizują siły i środki, aby zmusić rząd premiera Donalda Tuska do rezygnacji z zamiaru rozbudowy energetyki nuklearnej.

– Jeśli ktoś nie chce budować elektrowni atomowych, to jest jego problem – miał odpowiedzieć premier Donald Tusk, co skwapliwie odnotowała niemiecka prasa. „To nie do wiary, że w dzisiejszych czasach niektórzy nadal sądzą, że elektrownie atomowe są trampoliną umożliwiającą technologiczny skok do cywilizacji, tak jakby nie było Czarnobyla czy Fukushimy" – cytuje dziennik „Berliner Morgenpost" znawczynię tej problematyki Christinę Hacker.

Budzenie mieszkańców

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Gdy czerwono-zielony gabinet Gerharda Schroedera przyjął plan wyłączania niemieckich elektrowni atomowych, będący wówczas w opozycji chadecy zapowiedzieli, że po zdobyciu władzy zmienią tę decyzję. I jak zapowiedzieli, tak zrobili: krótko przed katastrofą w Fukushimie kanclerz Angela Merkel postanowiła wydłużyć użytkowanie reaktorów do 2035 r.

Niemcy przy budowie gazociągu z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9172

Wydanie: 9172

Spis treści

Magazyn tv

Zamów abonament