Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

10.00 do Cisnej

02 marca 2012 | Moje Podróże | Grzegorz Łyś
Główna stacja ciuchci w Majdanie
autor zdjęcia: Grzegorz Łyś
źródło: Fotorzepa
Główna stacja ciuchci w Majdanie

Bieszczady / Z kolejki można zobaczyć miejsca trudno dostępne nawet pieszo

Za stacyjką Dołżyca szlak bieszczadzkiej kolejki leśnej najpierw prowadzi wysokimi na kilkanaście metrów nasypami przecinającymi mokradła‚ osuwiska i głębokie doliny potoków, a potem zanurza się w leśne mroki ocienione koronami buków i jodeł. Do wielu z uroczysk‚ które można oglądać z okien kolejki‚ trudno dotrzeć nawet pieszo. Po 6 kilometrach mała lokomotywka ciągnąca otwarte wagony z turystami osiąga rozległą słoneczną polanę. Ze stoków nad przełęczą i stacją Przysłup otwiera się widok na górskie pasma wysokich Bieszczadów – od Połoniny Wetlińskiej z górującym nad okolicą wierzchołkiem Smereka i Połoniny Caryńskiej na wschodzie po grupę Tarnicy z Haliczem daleko na południowym wschodzie.

Ciuchcia wraca na szlak

O tym‚ że kolej żelazna czyni gospodarcze cuda‚ wiadomo od chwili‚ gdy powstała. Tak było i w biednych‚ zapomnianych od wieków przez Boga i ludzi Bieszczadach. Po zbudowaniu w XIX w. linii kolejowych łączących Budapeszt ze Lwowem przez Przełęcz Użocką i Łupkowską nadszedł czas‚ gdy można było obrócić na pożytek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9172

Wydanie: 9172

Spis treści

Magazyn tv

Zamów abonament