Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Panowie życia i śmierci

02 marca 2012 | Publicystyka, Opinie | Michał Płociński
Wielu zbrodniarzy żyje do dziś.  Znane są ich  nazwiska  i „zasługi”  – mówi historyk (na zdjęciu  wystawa IPN „Twarze  wrocławskiej bezpieki” 24.07.2007 r.)
autor zdjęcia: Grzegorz Hawałej
źródło: Fotorzepa
Wielu zbrodniarzy żyje do dziś. Znane są ich nazwiska i „zasługi” – mówi historyk (na zdjęciu wystawa IPN „Twarze wrocławskiej bezpieki” 24.07.2007 r.)
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa

W kierownictwie bezpieki to już nie były prymitywne bestie, ale bestie inteligentne. Doskonale zdawali sobie sprawę z tego, co robią – podkreśla historyk i publicysta Tadeusz M. Płużański w rozmowie z Michałem Płocińskim

◊: Wczoraj obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Komuniści nazywali ich zaplutymi karłami reakcji. Kiedy zaczęli tak ich określać?

Jeszcze w czasie wojny i odnosiło się to głównie do żołnierzy Armii Krajowej. Armia Czerwona i NKWD już podczas tzw. wyzwalania Polski nakręcały spiralę nienawiści do całego podziemia, siejąc właśnie taką propagandę. Wróg był dla nich niewątpliwie groźny – bo to nie była tylko AK, ale całe Polskie Państwo Podziemne, które za nią stało i które zachowało ciągłość naszej państwowości. Było też przygotowane do przejęcia władzy w kraju. Dlatego już w 1944 roku „sojusznik naszych sojuszników" przystąpił do generalnej rozprawy z legalną polską władzą i wojskiem.

Jak Sowieci rozmontowali państwo podziemne?

Tuż po wojnie stworzyli machinę, która począwszy od milicjantów, przez prostych ubeków, prokuratorów, sędziów na aparatczykach wysokiego szczebla kończąc, tworzyła iluzję legalnej władzy. Celem Sowietów i ich polskich kolaborantów było wyeliminowanie państwa polskiego i jego reprezentantów. I to nie tylko w sensie formalnym. Do tego polskie podziemie dysponowało wciąż potężną armią. Kontynuacją Armii Krajowej było zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, które skupiało ok. 100 tys. żołnierzy. Szacuje się, że cała druga konspiracja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9172

Wydanie: 9172

Spis treści

Magazyn tv

Zamów abonament