Za brak współpracy grożą kary
Czynności prowadzonych przez kontrolujących inspektorów lepiej nie utrudniać. Niewiele zyskamy, a dodatkowo będziemy musieli zapłacić grzywnę
Kodeks karny skarbowy w art. 83 mówi, że kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli podatkowej udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega grzywnie do 720 stawek dziennych. W wypadku mniejszej wagi sprawca czynu podlega grzywnie za wykroczenie skarbowe.
Wystarczy zatem, że wbrew żądaniu tej osoby nie okazuje księgi lub innego dokumentu dotyczącego prowadzonej działalności gospodarczej lub księgę lub inny dokument niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznymi, ukrywa lub usuwa, naraża się na grzywnę.
Na tym nie koniec. Gdyby przedsiębiorca wpadł na pomysł i próbował utrudniać lub udaremnić czynności kontrolne fiskusa, jego pracownicy mogą wezwać do pomocy policję, staż miejską lub straż graniczną.
Czego zatem mogą od nas żądać kontrolujący urzędnicy? Odpowiedzi należy szukać w ordynacji podatkowej. Z jej art. 286 wynika, że kontrolujący, w zakresie wynikającym z upoważnienia, są uprawnieni nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta