Żydowski cmentarz nad Wisłą
Znany historyk izraelski Tom Segew opowiedział mi niedawno, jak wziął udział w jednej z wycieczek izraelskiej młodzieży do Polski. Młodym ludziom pokazano olbrzymi budynek synagogi, który służy dziś jako miejsce użyteczności publicznej. Oglądając go, jeden z nastolatków zadał pytanie: – Mówiliście nam, że 800 lat obecności Żydów w Polsce było ciągłym pasmem udręk i antysemickich prześladowań. Jak więc to możliwe, że Polacy pozwolili Żydom wybudować taką piękną świątynię?
Chłopak okazał się spostrzegawczy, ale niestety większość młodych Izraelczyków wyjeżdża z Polski z – delikatnie rzecz ujmując – niezbyt pozytywnym obrazem naszego kraju. To spora grupa, bo rocznie do Polski przyjeżdża około 25 tysięcy izraelskich uczniów. Ich wrażenia i odczucia w dużej mierze kształtują to, w jaki sposób Żydzi w Izraelu, ale także w diasporze, będą myśleć o Polsce.
Sytuacja jest oczywiście lepsza niż choćby jeszcze dziesięć lat temu. Dzięki Aleksowi Dancygowi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta