Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozdarta koszula Reytana

28 kwietnia 2012 | Plus Minus | Wiesław Chełminiak
 „Rejtan – Upadek Polski“, płótno z roku 1866, na trwałe zapadło w pamięć zbiorową Polaków, nie wszyscy wiedzą, że rosyjskich sołdatów wskazuje patriocie z Nowogródka Adam Poniński, a w  kwietniu 1773   r. Katarzynę II reprezentował  w Warszawie  już nie (przedstawiony  w loży) Repnin,  lecz Stackelberg...
źródło: Rzeczpospolita
„Rejtan – Upadek Polski“, płótno z roku 1866, na trwałe zapadło w pamięć zbiorową Polaków, nie wszyscy wiedzą, że rosyjskich sołdatów wskazuje patriocie z Nowogródka Adam Poniński, a w kwietniu 1773 r. Katarzynę II reprezentował w Warszawie już nie (przedstawiony w loży) Repnin, lecz Stackelberg...
Nie wiadomo,  czy Marek Zalejski znał norwidowską frazę  o „wąsatym demoniaku
źródło: Rzeczpospolita
Nie wiadomo, czy Marek Zalejski znał norwidowską frazę o „wąsatym demoniaku
„Dalej w polskiej szacie   Siedzi Rejtan żałośny  po wolności stracie...”  – już dla młodego Tadeusza Soplicy poseł z Nowogródka wchodzi w skład ojczystego panteonu (Tadeusz Reytan na portrecie z przełomu XVIII i XIX wieku) 
źródło: Rzeczpospolita
„Dalej w polskiej szacie Siedzi Rejtan żałośny po wolności stracie...” – już dla młodego Tadeusza Soplicy poseł z Nowogródka wchodzi w skład ojczystego panteonu (Tadeusz Reytan na portrecie z przełomu XVIII i XIX wieku) 
 33 lata temu  Muzeum Narodowe w Krakowie dało nam wystawę „Polaków portret własny”. W pokolenie później proponuje „Rozmowy Niedokończone”.
źródło: Rzeczpospolita
33 lata temu  Muzeum Narodowe w Krakowie dało nam wystawę „Polaków portret własny”. W pokolenie później proponuje „Rozmowy Niedokończone”.

Poseł nowogródzki zmarł grubo ponad 200 lat temu, ale wciąż niepokoi. „Wampir patriota” nie chce zejść ze sceny

Sławili go Mickiewicz, Konopnicka, Lechoń oraz dziesiątki zapomnianych już dziś literatów, takich jak Bronisław Komorowski, który w 1868 roku popełnił tragedię historyczną w pięciu aktach, zatytułowaną „Reytan". Prawdziwą nieśmiertelność zapewnił jednak posłowi z Hruszówki Jan Matejko. Gwoli ścisłości, warto przypomnieć, że intencje malarza były inne: chciał wstrząsnąć sumieniami, przypominając haniebną postawę polsko-litewskich elit w dobie rozbiorów. Jego dzieło odczytano jednak przede wszystkim jako apoteozę sprzeciwu wobec rodzimej zdrady i obcej przemocy. Tadeusz Reytan – desperat własnym ciałem blokujący drzwi sali sejmowej, za którymi czają się rosyjscy sołdaci – został patronem romantyków, powstańców i antykomunistycznej opozycji, symbolem obywatelskiego oporu i bezinteresownego poświęcenia. Dramatyczne losy państwa i narodu w XX wieku wciąż uaktualniały jego protest. Mit rósł, a wyznawcy Realpolitik oraz teorii „mniejszego zła" odbijali się od niego jak od ściany. Nazwisko litewskiego szlachcica trafiło do szkolnych podręczników i języka potocznego.

Polityczny przełom 1989 roku i akces Polski do Unii Europejskiej stworzył koniunkturę dla ideowych przewartościowań. Profesor Maria Janion ogłosiła koniec panowania paradygmatu romantycznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9220

Wydanie: 9220

Spis treści
Zamów abonament