Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Slow food, powolny seks, niespieszna rewolucja

05 maja 2012 | Plus Minus | Piotr Gociek

Ruchy na rzecz „spowolnienia tempa życia” to w wielu przypadkach odświeżone idee lewicy z lat sześćdziesiątych. Tantra, antypedagogika, antykapitalizm – to wszystko już było

Eksperyment był prosty i bardzo pouczający, a przeprowadzony w czasach, kiedy świat nie miał jeszcze takiego bzika na punkcie zdrowej żywności jak teraz. Mój znajomy R., dumny posiadacz pierwszego w życiu sklepu warzywno-owocowego, pewnego dnia posortował przywiezione jabłka (jednego gatunku i od jednego dostawcy) na dwie grupy: duże, ładne i rumiane oraz małe, brzydkie i mniej dojrzałe. Na tych pierwszych umieścił kartkę „jabłka", na drugich „jabłka ekologiczne". Jak myślicie, które cieszyły się większym zainteresowaniem?

Działo się to w polskim mieście średniej wielkości, w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Mało kto słyszał wtedy w Polsce o ruchu Slow Food i jego kolejnych klonach, ale ekologiczny bzik żywnościowy już zataczał coraz szersze kręgi. W końcu dobry smak i zdrowie są bezcenne. Jak bardzo? Warto zadać to pytanie właścicielowi mojego osiedlowego eko-sklepiku (nazwijmy go, powiedzmy, „Organic Food"), który żąda o 20 zł więcej za butelkę tego samego kwaśnego regionalnego wina portugalskiego (oczywiście z napisem „organic"), które za połowę mniej mogę kupić w niedalekim markecie. Wiadomo, bez konserwantów, dobre dla serca, ekologiczne – musi  kosztować.

Włoski wynalazek

Carlo Petrini jest w Polsce znany z dwóch książek: „Slow Food. Produkty regionalne robią karierę" (napisana z Benem Watsonem) oraz „Slow...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9224

Wydanie: 9224

Spis treści
Zamów abonament