Jak rozliczyć sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Wykazanie, że transakcja dotyczy organizacyjnie i finansowo wyodrębnionego majątku, który może służyć do prowadzenia działalności gospodarczej, często znacznie ogranicza obciążenia fiskalne. Niestety, nie jest to łatwe
W obrocie gospodarczym częstym zjawiskiem jest sprzedaż lub wniesienie aportem do spółki (osobowej lub kapitałowej) całego zespołu składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa i mających w założeniu służyć nabywcy do natychmiastowego prowadzenia działalności gospodarczej.
Takie operacje gospodarcze mają miejsce szczególnie wtedy, gdy właściciel przedsiębiorstwa nie zamierza zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej, ale jedynie ograniczyć jej zakres. Innymi słowy właściciel nie chce wyzbywać się wszystkich posiadanych przez siebie aktywów, ale jedynie ich części.
Na ogół z biznesowego punktu widzenia strony takich transakcji doskonale wiedzą, jakie składniki majątkowe są potrzebne do efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej. Nabywany zespół składników majątkowych automatycznie traktują więc jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa ze wszelkimi tego konsekwencjami podatkowymi. Tymczasem nie jest to oczywiste, a ocena organów podatkowych i sądów dotycząca tego co jest, a co nie jest zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa często przeczy temu, co podpowiada intuicja.
Aby lepiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta