Zadania nie mogą wykraczać poza rodzaj pracy ujęty w kontrakcie
Angaż zazwyczaj wskazuje jedynie rodzaj pracy lub stanowisko i nie precyzuje, jakie zajęcia należą do obowiązków podwładnego. W takim przypadku szef może uszczegółowić je w zakresie obowiązków
Podwładny przed podjęciem pracy musi być zaznajomiony z zakresem swoich obowiązków i sposobem wykonywania pracy na wyznaczonym stanowisku. Taki wymóg wynika z art. 94 pkt 1 k.p.
Zapoznanie z zadaniami może nastąpić w dowolnej formie, nie wyłączając informacji ustnej, udzielonej przez bezpośredniego przełożonego. Dopuszczalne jest też dokonanie instruktażu przez inną osobę, która wcześ-niej wykonywała dane czynności. Najlepiej jednak ze względów dowodowych jest zaznajomienie podwładnego z jego obowiązkami przez wręczenie mu zakresu czynności.
Korzystnie jest dać pisemny wykaz
Określenie zadań zatrudnionego wynika z rodzaju pracy, który wskazany jest w kontrakcie. Jest to obligatoryjny składnik treści angażu, którego brak – w konsekwencji – oznacza jego nieważność.
Rodzaj pracy może być określony przez podanie nazwy zawodu, specjalności, stanowiska, funkcji, tytułu lub przez umieszczenie w określonej strukturze organizacyjnej, albo też oznaczenie zespołu czynności, które wykonywać będzie podwładny.
Przy czym o zakresie obowiązków podwładnego decyduje nie tylko rodzaj wykonywanej pracy, ale również rozmiar wynikających z niej zadań (wyrok SN z 27 czerwca 1977 r., I PRN 86/77). Ustalenie, co składa się na rodzaj konkretnej pracy, może być uzupełnione dodatkowym dokumentem zawierającym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta