Niektórych dokumentów z oferty nie można już uzupełnić ani zmienić
Wykazy czy opisy określające parametry jakościowe i techniczne przedmiotu zamówienia mogą wystąpić w różnych postępowaniach w odmiennych rolach. Ich status i charakter musi być jednoznacznie określony przez zamawiającego
W postępowaniu o udzielenie zamówienia wykonawcy zobowiązywani są często do złożenia dokumentów określających parametry jakościowe i techniczne oferowanego przedmiotu zamówienia, np. wykazu, opisu, specyfikacji technicznej. Dokumenty te – z uwagi na ich zawartość – mogą stanowić merytoryczną treść oferty, konkretyzując oferowany przez wykonawcę przedmiot zamówienia.
Mogą być jednak żądane jedynie w celu zweryfikowania – na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy pzp – czy oferowane przez wykonawców dostawy, usługi lub roboty budowlane spełniają wymagania określone przez zamawiającego (stanowią wówczas tzw. dokumenty przedmiotowe).
Dokumenty określające parametry jakościowe i techniczne przedmiotu zamówienia mogą więc wystąpić w różnych postępowaniach w odmiennych rolach. Status i charakter tych dokumentów w konkretnym postępowaniu powinien być jednoznacznie określony przez zamawiającego w siwz z uwagi na możliwość (lub nie) uzupełnienia tych dokumentów na etapie badania i oceny ofert.
Prawidłowość podejmowanych przez zamawiającego podczas badania ofert czynności wobec tych dokumentów jest często kwestionowana przez wykonawców w drodze korzystania ze środków ochrony prawnej.
Jest zakaz
Za treść oferty uznaje się oświadczenie woli wykonawcy wyrażające jego zobowiązanie do spełnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta