Reguły handlowe pomogą ustalić kontrakt z zagranicznym partnerem
Termin, trasa i czas przewozu towaru to istotne warunki, które powinny zostać sprecyzowane w umowie. Równie ważne jest określenie tego, kto ponosi koszty jego transportu, i ryzyko z tym związane
Przy umowach międzynarodowej sprzedaży towarów trzeba ustalić wiele elementów. Będzie od nich zależało to, czy kontrakt zostanie wykonany w sposób prawidłowy. Czy towar dotrze na czas do odbiorcy i w takim stanie, jakiego oczekiwałyby obie strony umowy.
Jednocześnie musi on precyzyjnie dzielić obowiązki. Określać, kto i do jakiego miejsca ma obowiązek dowieźć produkty, kto ponosi koszty związane z transportem. W jakim miejscu przechodzi ryzyko związane z uszkodzeniem lub kradzieżą towaru ze sprzedającego na kupującego.
Chociaż nawet najlepiej skonstruowana umowa nie ochroni nas przed różnego typu zagrożeniami, jakie wiążą się z realizacją międzynarodowych transakcji, to pomoże w ewentualnym rozstrzygnięciu sporu. Nie będzie bowiem pozostawiała wątpliwości, kto za co odpowiada.
W tym miejscu skoncentrujemy się wyłącznie na kwestiach związanych z procesem przemieszczania ładunku od miejsca jego wytworzenia do miejsca wskazanego w umowie, jako miejsce docelowe, mając oczywiście świadomość, że umowa musi odnosić się do wielu innych elementów, takich jak np. określenie:
- precyzyjnej nazwy towaru i jego ilości,
- jakości towaru,
- warunków i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta