Co z pensją, gdy L-4 pomija dni wolne od pracy
Wydaje się, że pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia, gdy był na zwolnieniu lekarskim przez cały miesiąc poza weekendami. Aby jednak uniknąć sporu, lepiej je wypłacić
- Pracownik pracuje w normalnym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Był na opiece nad chorym dzieckiem przez 20 dni – opiekę brał cztery razy od poniedziałku do piątku, bez sobót i niedziel, łącznie było 20 dni opieki i tyle samo było dni roboczych w miesiącu. W tym miesiącu nie przepracował więc ani jednego dnia. Jak obliczyć wynagrodzenie za ten miesiąc? Pracownik ma czystą miesięczną stawkę zasadniczą 3000 zł – pyta czytelnik.
W tej sprawie nie da się udzielić jednoznacznej, prawidłowej odpowiedzi. Można wyodrębnić dwa sprzeczne stanowiska, które wymagają analizy i uzasadnienia. Trudno jednak postawić tu na jedną odpowiedź. Redakcja zwróci się z zapytaniem w tej sprawie do Ministerstwa Pracy. O opinii resortu niezwłocznie poinformujemy.
Czuwanie przy chorym
Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie ubezpieczonej (obowiązkowo lub dobrowolnie), zwolnionej od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad chorym dzieckiem, które nie ukończyło 14 lat, a także innym chorym członkiem rodziny (np. starszym potomkiem), jeżeli pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.
Mówiąc o dzieciach, chodzi zarówno o własne ubezpieczonego lub jego małżonka, jak również przysposobione, a także obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta