Definicja budzi wątpliwości
Organy podatkowe bardzo restrykcyjnie rozumieją przepisy i często uznają, że transakcja nie dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Uznanie, czy dany zespół składników majątkowych jest zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa ma istotne znaczenie, jeśli chodzi o ustalenie konsekwencji podatkowych transakcji. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób ustawodawca zdefiniował zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT (art. 5a pkt 4 ustawy o PIT) pod pojęciem tym rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Identyczna jest definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie ustawy VAT (art. 2 pkt 27e).
Co to znaczy wyodrębniony
Pierwsza trudność w określeniu zakresu przedmiotowego przytoczonej wyżej definicji dotyczy sformułowania „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony”. Wydaje się, że bezpiecznie można przyjąć, iż organizacyjnie wyodrębniony będzie np. majątek oddziału spółki kapitałowej lub osobny zakład produkcyjny.
Gorzej natomiast, jeśli przedmiotem transakcji jest np. zespół pojazdów służących realizacji usług transportu samochodowego. Niestety, przepisy nie precyzują tej kwestii i podatnicy zdani są na swobodne uznanie organów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta