Urlop ojcowski z każdego etatu
Jeżeli pracownika równolegle zatrudnia kilka firm, to we wszystkich może skorzystać z dni wolnych z tytułu urodzenia lub przysposobienia dziecka. W tym czasie ma także prawo do zasiłku macierzyńskiego
Stanowisko takie przekazał nam resort pracy >patrz ramka. Wynika z niego, że art. 1823 § 1 k.p., dający prawo ojcu wychowującemu dziecko do urlopu ojcowskiego, nie łączy tego prawa z koniecznością osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem.
Nie ma więc przeszkód prawnych, aby podwładny, który jest zatrudniony równolegle w kilku stosunkach pracy, skorzystał z tego uprawnienia tylko u jednego pracodawcy (świadcząc w tym samym czasie pracę u drugiego). Może też skorzystać z tego prawa u wszystkich pracodawców w różnych, niepokrywających się terminach.
A to oznacza, że skoro będzie np. w jednej firmie wybierał urlop ojcowski od połowy czerwca do końca tego miesiąca, otrzyma zasiłek macierzyński za ten okres. Na taki sam zasiłek macierzyński może liczyć też np. w pierwszych dwóch tygodniach lipca, gdyby wtedy zechciał wybrać u drugiego pracodawcy urlop ojcowski przysługujący mu z tego stosunku pracy.
Jest wątpliwość
Taka interpretacja nie była jednak pewna od początku. Gdy 1 stycznia 2010 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta