Jak dostarczyć produkt do terminalu
Wybierając reguły zaczynające się na literę D, sprzedający bierze na siebie największą odpowiedzialność. Nie tylko musi opłacić transport ładunku do miejsca przeznaczenia, ale i dostarczyć go tam na czas i w stanie nienaruszonym
Po omówionych wcześniej formułach EXW, FCA, CPT i CIP, grupę reguł dedykowanych każdej gałęzi transportu zamykają formuły DAT, DAP oraz DDP. W zasadniczy sposób zmieniają one zakres obowiązków sprzedającego.
Formuła DAT (dostarczone do terminalu) nakazuje sprzedającemu wyprodukować (kupić) towar, odpowiednio go opakować, oznakować, a następnie dostarczyć na własny koszt i ryzyko do wskazanego miejsca, którym z założenia jest tu wybrany przez strony terminal (portowy, przeładunkowy, graniczny).
Jest to jedyna formuła, w której eksporter ma obowiązek wyładować towar ze środka transportu (np. ciężarówki lub wagonu kolejowego) w miejscu docelowym. Ładunek musi być gotowy do dalszego przewozu. Koszt związany z tym wyładunkiem także obciąża sprzedającego.
Jeżeli coś stałoby się z towarem w trakcie tych czynności także obciąża to jego. Oczywiście tak, jak w poprzednich formułach (oprócz EXW), wywożąc towar z własnego kraju sprzedający musi przejść przez odpowiednie procedury celne (uzyskanie pozwoleń, licencji, zgłoszenie towaru do wywozu, zapłata ewentualnego długu celnego, itp.). Także to musi wliczyć do kosztów działalności i wziąć pod uwagę ryzyko związane z tymi czynnościami.
Pod drzwi
Formuła DAP (dostarczone do określonego miejsca) jest podobna do powyższej formuły, z tym że miejsce docelowe może być dowolnie wybrane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta