Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie wątki nad Wełtawą

02 grudnia 1996 | Kultura | BS

Polskie wątki nad Wełtawą

Barbara Sierszuła z Pragi

Trzy nazwiska: Józef Czernecki, Anna Franta i Renata Drössler coraz częściej pojawiające się w czeskiej prasie, mają polski i teatralny kontekst. Józef Czernecki wyreżyserował już w Czechach kilka przedstawień i nie zamierza pakować walizek. Jego artystyczne akcje idą stale w górę; Anna Franta jest architektem pracującym na Politechnice Krakowskiej, ale Praga zna ją ze scenografii do przedstawień Czerneckiego. Renata Drössler to trochę Polka, trochę Czeszka, która na scenie legendarnego praskiego teatru "Semafor" śpiewa "Rebekę" -- Szurmieja i Własta. Współpracuje z Czerneckim od kilku lat.

Sukces Mrożka

Jak mogło wypaść "Tango" na Scenie Polskiej w Czeskim Cieszynie, która ani marzyć nie może o zestawie wielkich gwiazd? Obawiano się, że sztuka może nie mieć widowni, zwłaszcza w objeździe, że będzie zbyt trudna dla przeciętnego widza. Tymczasem czesko-cieszyńskie "Tango" -- żywe, dowcipne i nad podziw aktualne, spodobało się od pierwszego wejrzenia. -- Tak Irena T. Sławińska skomplementowała zespół, który pod batutą reżyserską Józefa Czerneckiego przygotował w 1991 roku w Czeskim Cieszynie premierę sztuki Sławomira Mrożka. Pisał o niej dobrze także znany czeski teatrolog, polonista Jan Hyvnar:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 928

Spis treści
Zamów abonament