Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudne sąsiedztwo

02 grudnia 1996 | Świat | AN

Węgry -- Słowacja

Trudne sąsiedztwo

Rozmowa z Palem Csaky' m, przewodniczącym Klubu Poselskiego Bloku Węgierskiego w parlamencie słowackim

Jak ocenia pan sytuację mniejszości węgierskiej na Słowacji?

Jest gorsza aniżeli za czasów reżimu komunistycznego. Uznaję prawo Słowaków do samostanowienia i utworzenia własnego państwa, ochrony własnej kultury i języka. Ale nie mogę zrozumieć, dlaczego trzeba to robić kosztem innych? Ustawa o języku państwowym to nie ochrona słowackiego, ale uniemożliwienie używania innych języków w kontaktach urzędowych.

Czy to jedyny punkt zapalny w stosunkach z rządem?

Nie. Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym, która została przyjęta w ubiegłym miesiącu, ogranicza autonomię wyższych uczelni, a przede wszystkim zagraża istnieniu tzw. uniwersytetów miejskich. Mamy dwa takie uniwersytety -- w Komarnie i Kralovskim Chlmcu. Ustawa rozwiązuje uniwersytety miejskie. Wszystkie muszą zarejestrować się od nowa. Tymczasem ministerstwo oznajmiło, że węgierskie będą miały problemy.

Dlaczego?

Ponieważ językiem nauczania nie jest słowacki. Ministerstwo uważa, że nasi studenci będą mieli problemy z praktycznym wykorzystaniem wiadomości, ponieważ uczą się w języku węgierskim. To nie jest prawda, gdyż -- według oficjalnych statystyk -- na Słowacji 94 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 928

Spis treści
Zamów abonament