Wiedza i nauka dźwignią gospodarki
Forum Młodych
Wiedza i nauka dźwignią gospodarki
Wiedza staje się dominującym czynnikiem w rozwoju społeczno-ekonomicznym państw, a "organizacje uczące się" odgrywają coraz większą rolę w ich gospodarkach. Nauka i badania naukowe okazały się czynnikami, których już nie można pomijać przy układaniu strategii rozwoju państwa XXI wieku. Pomiędzy wzrostem gospodarczym a wielkością nakładów na badania irozwój zachodzi bowiem dodatnie sprzężenie zwrotne. Stąd wydatki na naukę w wielu krajach nabrały charakteru kalkulacji ekonomicznych.
Niedostateczne własne zaplecze badawczo-rozwojowe wymusza na polskiej gospodarce transfer technologii poprzez napływ inwestycji bezpośrednich, zakup licencji, naśladownictwo i kopiowanie rozwiązań zagranicznych. Jednak obecne tempo zmian w nauce i technice powoduje, że bazowanie na imporcie tradycyjnych technologii może doprowadzić do zacofania gospodarki. Dlatego, na dalszych etapach rozwoju, doganianie światowej czołówki technologicznej wymagać będzie korzystania z własnych rozwiązań badawczych.
Strategiczne alianse
Wrażliwość gospodarki na postęp naukowo-techniczny i jej zdolność do informacji są zdeterminowane strukturą tej gospodarki, zarówno własnościową, jak i wielkością budujących ją przedsiębiorstw. W Polsce następuje wzrost własności prywatnej, która wykazuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta