Dyskryminacja jest rodzajem wykroczenia
Dyskryminacja jest rodzajem wykroczenia
Rozmowa z doktor Małgorzatą Fuszarą, współautorką projektu ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn, dyrektorem Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego
Autorzy projektu ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn w uzasadnieniu napisali, że kobiety są dyskryminowane w wielu dziedzinach życia. Czy wystarczy uchwalić ustawę równościową, żeby to zmienić.
Mamy nadzieję, że zrobimy przynajmniej pierwszy krok w kierunku polityki równościowej. W projekcie ustawy zostało zdefiniowane samo pojęcie dyskryminacji. Ponadto zawarto w nim stwierdzenie, że dyskryminacja jest zabroniona.
Taki przepis znajduje się już w konstytucji.
To prawda, ale w ustawie wymieniono sytuacje, w których dyskryminacja jest zabroniona -- od reprezentacji politycznej po rynek pracy. Zakazem dyskryminacji chcemy objąć wszystkie sfery życia.
W prawie rzadko spotyka się przepisy dyskryminujące jakąś grupę ludzi lub uprzywilejowujące inną. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje dyskryminacja nie wprost. Na świecie mówi się o tym coraz częściej. Są to sytuacje, w których regulacje prawne, z pozoru jednakowe dla wszystkich -- bez względu na płeć czy kolor skóry -- przynoszą zupełnie różne efekty dla różnych grup
Na przykład nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta