Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bliżejświata

02 grudnia 1996 | Ekonomia | MK

Estonia

Bliżejświata

Jeśli przyjmiemy za kryterium stopień zaawansowania reform rynkowych w 15 krajach b. ZSRR, to Estonia znajduje się w samej czołówce. W ub. r. nie było tam praktycznie deficytu budżetowego, wzrost produktu krajowego brutto wyniósł 4 proc. w porównaniu z 1994 r. , a średniomiesięczna płaca była najwyższa wśród "piętnastki" (192, 7 dol. ). Po uzyskaniu przez Estonię niepodległości w 1991 r. , u podstaw jej polityki gospodarczej legły trzy główne zasady: liberalna polityka handlowa, stabilny system walutowy i zbilansowany budżet.

Otwarta gospodarka

Od 1 stycznia 1995 r. weszła w życie umowa o wolnym handlu między Estonią i Unią Europejską. Wzajemne obroty artykułami przemysłowymi nie są obciążone cłami i nie podlegają ograniczeniom ilościowym. 14 czerwca tego samego roku Estonia podpisała układ stowarzyszeniowy z UE (od 14 maja 1993 r. Estonia jest członkiem Rady Europy) . Udział tej ostatniej w estońskim eksporcie wyniósł 54 proc. , a w imporcie 66 proc. w ub. r. Podpisała też umowę o wolnym handlu z EFTA (Norwegia, Islandia, Szwajcaria, Liechtenstein) i Ukrainą. Udział tej ostatniej w estońskim eksporcie mięsa wyniósł 63 proc. , papieru -- 21 proc. w I półroczu br. Od grudnia br. strefa wolnego handlu połączy Estonię z Łotwą i Litwą. Na spotkaniu ministrów gospodarki tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 928

Spis treści
Zamów abonament