Formuła 1 pod żaglami
Formuła 1 pod żaglami
Nowatorskie pomysły techniczne testowane w samochodach wyścigowych i rajdowych znajdują często zastosowanie w normalnych autach produkowanych seryjnie. Nowe materiały wytwarzane z myślą o lotach kosmicznych okazują się przydatne w cywilnym przemyśle lotniczym. Natomiast unikatowe rozwiązania stosowane w jachtach budowanych z myślą o konkretnych regatach oceanicznych, właśnie tych a nie innych, w końcu zawsze służą ogółowi żeglarzy, także tych niedzielnych, bowiem prędzej czy później sięgają po nie konstruktorzy jachtów turystycznych.
Sport i technika
Właśnie rozpoczęły się takie niecodzienne regaty. Ich uczestnicy, samotni żeglarze, wystartowali 3 listopada z Zatoki Gaskońskiej u wybrzeży Francji, popłyną Atlantykiem na południe, okrążą ląd Antarktydy i -- znowu Oceanem Atlantyckim -- pożeglują na północ, powracając do punktu startu. Po drodze, bez zawijania do portów (! ) pokonają między innymi sławne i niesławne "ryczące czterdziestki". Regaty noszą nazwę Vendee Globe, rozgrywane są już po raz trzeci, poprzednie edycje miały miejsce wlatach 1990 i 1993.
Morze jest wyjątkowo surowym egzaminatorem wszelkich materiałów, urządzeń i rozwiązań technicznych. Słone morskie powietrze sprawia, że korodują komputery i urządzenia elektroniczne, wiatr i fale sprawdzają wytrzymałość mechaniczną want, steru,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta