Regulacja giełdowego obrotu papierami wartościowymi
Regulacja giełdowego obrotu papierami wartościowymi
Stosunki prawne między podmiotami będącymi uczestnikami publicznego obrotu papierami wartościowymi mają charakter publicznoiprywatnoprawny. Źródłem praw i obowiązków tych podmiotów mogą więc być, oprócz norm prawa powszechnego i decyzji sądu lub innego organu państwowego, także pewne konwencjonalne czynności prawne.
Aby czynność prawna wywołała skutek w postaci powstania dla podmiotu obowiązku (i odpowiadających mu uprawnień innego podmiotu) w sferze stosunków cywilnoprawnych, konieczne jest złożenie przez ten podmiot oświadczenia woli, z którego jednoznacznie wynikać będzie zgoda na określone ukształtowanie swojej sytuacji. Czynność prawna nie może oczywiście naruszać powszechnie obowiązujących przepisów o charakterze ius cogens, nie może również zmierzać do ich obejścia.
Normy ustawowe
W giełdowym obrocie papierami wartościowymi mamy do czynienia z zespołem przepisów pochodzących od organów państwowych. Normy tam zawarte, jeśli mają charakter powszechnie obowiązujący, są prawem w znaczeniu przedmiotowym. Jest to przede wszystkim ustawa z 22 marca 1991 r. -- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (tekst jedn. Dz. U. z 1994 r. nr 58, poz. 239, zwana dalej p. p. w. ), a także wiele aktów wykonawczych do niej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta