Polski dyrektor na Cyprze zapłaci podatek w Polsce
Po wejściu w życie protokołu do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Cyprem zniknie wiele korzyści, jakie dawało polskiemu przedsiębiorcy założenie spółki z siedzibą na tej wyspie
Podpisany 22 marca 2012 r. protokół wejdzie w życie po ratyfikowaniu go przez Polskę i po wymianie not dyplomatycznych, co prawdopodobnie nastąpi jeszcze w tym roku. Tym samym już od 1 stycznia 2013 r. może zniknąć wiele korzyści, jakie dawało polskiemu przedsiębiorcy założenie spółki z siedzibą na Cyprze .
Optymalne warunki podatkowe
W świetle aktualnej treści umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Cyprem podstawowym sposobem efektywnego podatkowo przekazania środków ze spółki cypryjskiej do polskiego udziałowca jest wypłata dywidendy (opodatkowana w Polsce efektywną stawką podatku 9 proc.). Aby jednak móc wypłacić taką dywidendę, w spółce musi zostać rozpoznany zysk.
Umowa z Cyprem daje jednak również inną możliwość korzystnych wypłat środków ze spółki cypryjskiej, tj. poprzez wypłatę wynagrodzeń na rzecz dyrektorów takiej spółki (odpowiedników członków zarządu spółki polskiej). Możliwość wypłaty wynagrodzenia nie jest uzależniona od wystąpienia zysków w spółce. Dyrektorem spółki cypryjskiej może zostać np. jej udziałowiec, ale również inna osoba, nieposiadająca udziałów w tej spółce.
Stan obecny
Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 16 umowy o unikaniu podwójnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta